Unia Swarzędz triumfuje w turnieju rocznika 2011

Ostatni w tym roku turniej Luboń Cup miał szczególny charakter. Dzięki staraniom Zarządu LOSIR oraz organizatorów Luboń Cup nawiązano współpracę z Fundacją im. Kazimierza Górskiego oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Zaowocowała ona przyznaniem lubońskim turniejom imienia Trenera Tysiąclecia Kazimierza Górskiego.

Głównym akcentem uroczystości oficjalnych było otwarcie na terenie Hali LOSIR w Luboniu wystawy poświęconej Trenerowi Tysiąclecia. Wystawę otworzył Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki p. Sławomir Majcher, który zwracając się do młodych piłkarzy oraz ich trenerów zaapelował o zapoznanie się z tym, co było najlepsze w historii polskiej piłki nożnej i życzył młodym adeptom futbolu sportowych osiągnięć, jakie były udziałem „Orłów Górskiego”.

W uroczystościach uczestniczył Piotr Mowlik – bramkarz ROW Rybnik, Legii Warszawa i Lecha Poznań, reprezentant Polski, medalista Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata. Anegdotom i wspomnieniom o Panu Kazimierzu nie było końca. Gości i zawodników powitała pani Burmistrz Lubonia Małgorzata Machalska, a prezes LOSIR Michał Kosiński serdecznie podziękował Markowi Giese za 12 lat pracy przy organizacji Luboń Cup, które ukoronowane zostało nadanie temu wydarzeniu imienia Kazimierza Górskiego.

Gościliśmy Radnego Starostwa Powiatowego w Poznaniu p. Zbigniewa Jankowskiego. Starostwo jest Partnerem Turnieju, wspiera organizacje i zapewnia nagrody dla uczestników. Gościliśmy również na uroczystościach Panią Wiceburmistrz Dorotę Franek, która jest wiernym i kibicem lubońskich sportowców. Klub Stella, który na początku roku będzie obchodził 100 – lecie istnienia reprezentowali Szymon Dorna – Prezes Klubu i Wiceprezes Robert Twardowski. Prezes Szkoły Futbolu występował w podwójnej roli: trenera grającego w Luboń Cup zespołu i jednego w współorganizatorów .

Kulminacyjnym wydarzeniem sportowym towarzyszącym turniejowi był pokaz żonglerki i tricków piłkarskich w wykonaniu posiadacza wielu rekordów z Księgi Guinnessa w tej dziedzinie – Janusza Chomontka. Pan Janusz zaprosił do spróbowania swoich sił w posługiwaniu się piłka uczestników turnieju, którzy z zapartym tchem oglądali magiczne sztuczki, jakie wykonywał z piłką. Barwne wspomnienia, świetna sportowa forma i kapitalny kontakt z młodzieżą Pana Janusza były wspaniałym sportowym elementem uroczystości nadania imienia Kazimierza Górskiego turniejom Luboń Cup w Luboniu.

Młodzi piłkarze również pokazali wysokie umiejętności i zaangażowanie w grę. Było wszystko – wyrównane mecze, wiele pięknych bramek, skuteczne interwencje bramkarzy, bardzo sportowa postawa zawodników

Po meczach w fazie grupowej zespoły rywalizowały w Lidze Europy oraz Lidze Mistrzów /szczegółowe wyniki do pobrania poniżej/. Do ostatnich minut turnieju toczyła się walka o miejsca w fazie Ligi Mistrzów. Najlepszym zespołem turnieju okazała się Unia Swarzędz /trener Tomasz Klepacz/. Drugie miejsce zajął Promień Żary / trener Marek Łotocki/ , trzecie Arkonia Szczecin / trener Tomasz Brzozowski/, natomiast czwartą lokatę zdobył zespół Szkoły Futbolu Luboń / trener Leszek Balcerek/.

Triumfatorem Ligi Europy została drużyna Avii Kamionki /trener Tomasz Gendera/. Kolejne lokaty zajęły zespoły Astry Krotoszyn / trener Łukasz Baran/, Avii Kamionki II/ trener Tomasz Gendera/, MUKS Szok Bojanowo/trener Szymon Dudziak/, Akademia Piotra Reissa Szczepankowo /trener Wojciech Kozłowski/ i Zbąszyniecka Akademia Piłkarska/ trener Damian Hoffmann/.

Najlepszymi strzelcami okazali się Borys Gendera / Avia I Kamionki / i jego kolega klubowy grający w Avii II Oliwier Kołt. Zdobyli po 8 bramek. Najlepszym bramkarzem uznano Filipa Schulza z Szkoły Futbolu, a najlepszym zawodnikiem turnieju Luboń Cup rocznik 2011 okazał się Nikodem Lesiński z Unii Swarzędz.

Do najlepszej piątki zawodów nominowali zostali bramkarz Maksymilian Wujek / MUKS Szok Bojanowo/ oraz zawodnicy z pola Jan Żądło i Nikodem Bis /Arkonia Szczecin/ oraz Michał Macierzyński z Promienia Żary i Antonii Serafiniak / Astra Krotoszyn/

Kolejne turnieje Luboń Cup im. Kazimierza Górskiego już w przyszłym roku. 8 stycznia zagrają zespoły w roczniku 2010, natomiast 15 stycznia rywalizacja zespołów rocznika 2009.

Zapraszamy też wszystkich o obejrzenia Wystawy Kazimierz Górski Trener Tysiąclecia, która do września przyszłego roku będzie eksponowana na Hali LOSIR w Luboniu przy ulicy Kołłątaja.
WCAG